Dayton Lady Hoopstars

You Are Here : History > State and National Finishes

DLH State and National Finishes

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2011 3rd Black 2nd Did not attend Cocoa Beach, FL Ron Rittinger
4th Black 3rd 11th - D-I Championship Orlando, FL Kevin Cross
5th Black 2nd 2nd - D-I Championship Hampton, VA Kent Depoorter
5th White 11th - D-II Championship Hampton, VA Lynzee Johnson
6th Black 1st 5th - D-I Championship Kingsport, TN Logan Allen
6th White 2nd Did not attend Kingsport, TN Chris Moore
7th Black Did not place Clarksville, TN Barry Schuster
8th Black 1st 4th - D-I Championship Orlando, FL Dave Honhart
8th White 7th - D-II Championship Orlando, FL Butch Stidham
13u white DII Classic 3rd Place

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2010 9u Black 2nd 11th - D-I Championship Steve Douglas/Chris Moore
9u white tied 5th Chris Moore
10u Black 1st 1st Logan Allen
10u white 4th Mallory Depoorter
11u black 3rd Classic Consolation Bracket Champs
11u white tied 5th DII Classic Consolation Bracket Runners Up
12u black 1st 7th
12u white 4th (d2)
13u black 2nd 3rd
13u white DII Classic 3rd Place
14u black 4th
14u white 3rd (d2)
16 Premier 1st

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2009 4th Black 1st 3rd - D-I Championship Monroe, LA Logan Allen
5th Black 1st 13th - D-I Championship Orlando, FL Jay Etter
6th Black 1st 2nd - D-I Championship Kenner, LA Matt Madges
7th Black 1st 2nd - D-I Championship Kingsport, TN Kent Depoorter
7th White DII Classic Champs Fort Myers, FL Gary Binns
8th Black 1st 11th - D-I Championship Cincinnati, OH Steve Douglas

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2008 9U Black 1st 13th D-I Championship Kenner, LA Jay Etter
10U Black 2nd 7th D-I Championship Orlando, FL Matt Madges
12 Black 1st 3rd D-I Championship Steve Douglas
12 White 1st D2 2nd D-II Championship Logan Allen
13 Black 1st 3rd D-I Championship Barry Schuster
13 White 3rd DII 7th D-II Championship Randy Duff
14 Black 3rd DI 9th D-I Championship Duane Williams
15 Black 2nd DI 9th D-I Championship Jerry Rex

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2007 9U Black 1st 3rd - D-I Championship Ft. Myers, FL Barry Schuster
10U Black 1st 7th D-I Championship Orlando, FL Duane Williams
11U Black 1st 5th D-I Championship Kenner, LA Steve Douglas
11U White 9th D-II Dayton, OH Logan
Allen
12 Black 2nd 3rd D-I Classic Rochester, MN Kendal
Peck
12 White 1st 5th D-II Rochester, MN Jay
Etter
13 Black 1st 17th D-1 Championship Cincinnati, OH Dan
Christie
13 Blue 9th D-I Classic Cincinnati, OH Matt
Madges
14 Black 1st 2nd D-I Championship Roanoke, VA Adam
Priefer
15 Black 1st 3-2 in pool (3rd) - lost opening round game of D-1 Championship Nashville, TN Jerry Rex
15 White 5th in pool - lost opening round game of D-2 Championship Orlando, FL Michelle Perkins
16 Black 1st 9th D-I Championship Orlando, FL John
Coffee

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2006 U9's 2nd 13th South Bend, IN Barry Schuster
U10 Black 1st 7th Orlando, FL Duane Williams
10U White 2nd 1st pool Orlando, FL Kent Depoorter
U11's 1st 1st pool Springfield, MO Jonathan Scruggs
U12 Black 1st 17th Kingsport, TN Brian McGloin
U12 White Shootout Kingsport, TN Matt Madges
U13's 2nd 7th Overland Park, KS Steve Douglas
U14's 3rd 4th pool Lafayette, LA Dan Christie
U15's 2nd 1st pool Monroe, LA John Coffee
U16 Black 2nd 4th Orlando, FL Jerry Rex

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2005 U9's 1st National Runner Up South Bend, IN Alan Hoskins
U10's 3rd 13th Orlando, FL Duane Williams
U11's 1st 13th Springfield, MO Brian McGloin
U12's 2nd 17th Amarillo, TX Steve Douglas
U13's 1st 13th Dayton, OH Dan Christie
U14's 4th National Runner Up Roanoke, VA John Coffee
U15's 1st 3rd Clarksville, TN Jerry Rex
U16's Black 2nd 9th Orlando, FL Nathan Bellman
U16's White 6th 4th pool Orlando, FL Jonathan Scruggs
U17's 2nd Shootout Orlando, FL Jim Dabbelt

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2004 U10's 2nd 17th Orlando, FL Duane Williams
U11's 3rd 2nd in Shootout Kenner, LA Steve Douglas
U12's 1st 17th Kingsport, TN Dan Christie
U13's 3rd 17th Rochester, MN Rob Berry
U14's 1st 17th Monroe, LA Jerry Rex
U15's Black 1st 9th Winston-Salem, NC Jay Myers
U15's White 4th Shootout Winston-Salem, NC Jonathan Scruggs
U16's 9th DNQ Orlando, FL Mandy Winner
U17's 4th 17th Orlando, FL Jamie White
U18's 1st National Runner Up Orlando, FL John Coffee

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2003 U10's 1st 17th Orlando, FL Duane Williams
U11's 1st 2nd in pool Kenner, LA Dan Christie
U12's 1st TBD Lafayette, LA Steve Douglas
U13's 1st won pool Dayton, OH Jerry Rex
U14's 1st 17th Clarksville, TN Marc Greenberg
U15's 5th DNQ Virginia Beach, VA Angie Saben
U16's 2nd TBD Cocoa Beach, FL Steve Brooks
U17's 1st National Champs Orlando, FL John Coffee
U18's TBD TBD Orlando, FL Paul Naves

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2002 U10's 2nd 13th Orlando, FL Tim Elam
U11's 1st 9th Kingsport, TN Steve Douglas
U12's 1st 9th Amarillo, TX Duane Williams
U13's 3rd Shootout Orlando, FL Marc Greenberg
U14's 5th DNQ Rochester, MN Angie Saben
U15's 2nd 5th Overland Park, KS Jerry Rex
U16's 1st National Champs Dallas, TX John Coffee
U18's 1st TBD Auburn Hills, MI Jay Jones

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2001 U10's Black 2nd Shootout Orlando, FL Leo Sanchez
U10's White 3rd Shootout Orlando, FL Tim Elam
U11's 1st 9th Kenner, LA Dave Green
U12's TBD DNQ Hew Haven, CT Angie Saben
U13's 4th Shootout Cocoa Beach, FL Marguarite Schafer
U14's 1st 9th Lafayette, LA Steve Douglas
U15's 1st National Champs Oklahoma City, OK John Coffee
U16's 1st 7th Winston-Salem,NC Jerry Rex
U17's 1st 9th Orlando, FL Marc Greenberg
U18's 1st Shootout Orlando, FL Jim Duncan

Year Team State Finish National Finish Location Coach
2000 U10's Black 1st National Runner Up Orlando, FL Dave Green
U10's White 3rd won pool Orlando, FL Tony Klaus
U11's 2nd won pool Lafayette, LA Dwayne Bray
U12's TBD DNQ Ogden UT Marguarite Schafer
U13's 1st 3rd Orlando, FL Steve Douglas
U14's 1st National Champs Monroe, LA John Coffee
U15's 1st National Champs Amarillo, TX Jerry Rex
U15's 3rd 2nd out of pool Amarillo, TX Angie Carruth Petrovic
U16's 1st 17th Chattanooga, TN Marc Greenberg
U18's 2nd 9th Clarksville, TN Ron Music

Year Team State Finish National Finish Location Coach
1999 U10's 2nd TBD Orlando, FL Jack McCormick
U11's 4th DNQ Kenner, LA Lisa Mauch
U12's 2nd Winner Shootout Springfield, MO Steve Douglas
U13's 3rd 17th Orlando, FL Marc Greenberg
U14's Black 1st National Runner Up Virginia Beach, VA Duane Williams
U14's White 3rd Shootout Virginia Beach, VA Angie Carruth
U15's 4th DNQ Oklahoma City, OK Angela Hutchins
U16's 2nd 7th Amarillo, TX Cindy Gibson
U17's 3rd 13th Dallas, TX Ron Music
U18's 1st 7th Dallas, TX John Coffee

Year Team State Finish National Finish Location Coach
1998 U10's 6th DNQ Orlando, FL Lisa Mauch
U11's 1st National Runner Up Kenner, LA Steve Douglas
U12's 4th DNQ Nashville, TN Marc Greenberg
U13's Black 1st National Champs Orlando, FL Duane Williams
U13's White 3rd Shootout Orlando, FL Steve Willshaw
U14's 1st won pool Lafayette, LA Jack McCormick
U15's 2nd TBD Cedar Rapids, IA ? Cindy Gibson
U16's 1st National Runner Up Indianapolis, IN Ron Music
U17's 1st National Champs Indianapolis, IN John Coffee

Year Team State Finish National Finish Location Coach
1997 U10's 2nd Shootout Orlando, FL Jack McCormick
U11's 2nd 13th Minneapolis, MN Chip Hare
U12's 1st 9th Oklahoma City, OK Troy Pope
U13's 4th DNQ Orlando, FL Jack McCormick
U14's 1st 9th Amarillo, TX Cindy Gibson
U15's 1st National Runner Up Shreveport, LA Ron Music
U16's 1st 5th Chattanooga, TN John Coffee

Year Team State Finish National Finish Location Coach
1996 U10's 1st 7th Orlando, FL Jay Jones
U11's 1st National Champs Ogden, UT Bill Martin / Frank Goldsberry
U12's 2nd 17th Cincinnati, OH Duane Williams
U13's 1st 5th Cocoa Beach, FL Jack McCormick
U14's 1st 3rd Nashville,TN Ron Music
U15's 1st National Champs Nashville, TN John Coffee

Year Team State Finish National Finish Location Coach
1995 U11's 2nd 17th Kenner, LA Duane Williams
U12's 2nd 9th Oklahoma City, OK Jack McCormick
U13's 1st 2nd in Shootout Amarillo, TX Ron Music
U14's 1st 4th Indianapolis, IN Craig Poppaw

Year Team State Finish National Finish Location Coach
1994 U11's 1st 17th Kenner, LA Duane Williams
U12's 3rd did not attend Kenner, LA Jack McCormick
U13's 1st 17th Kenner, LA John Spravka

Year Team State Finish National Finish Location Coach
1993 U12's 1st 7th Hartford, CT John Spravka

Year Team State Finish National Finish Location Coach
1992 U11's 1st 7th Orlando, FL John Spravka
Copyright © 2017 Dayton Lady Hoopstars
Privacy Policy |  Terms of Use Log In